kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Pory roku w szafie
2016/8/22 14:40:00

Zima

Zimowa uroda ma dwa rodzaje. Pierwszy z nich to osoby o bardzo jasnej porcelanowej skórze, słabo opalającej się. Drugi rodzaj to osoby o cerze oliwkowej południowego typu, która szybko się opala na intnesywny kolor.

Zimowe osoby mają ciemną oprawę oczu, a tęczówka ma zdecydowany kolor: ciemnobrązowy, zielony, ciemnoniebieski, błękitny lub orzechowy. Włosy nawet jeśli w dzieciństwie były jasne, pociemniały zdecydowanie i nabrały granatowego lub popielatego połysku.

Zima jest jedynym typem urody, który może sobie pozwolić na noszenie czystej bieli i czerni. Doskonale pasują zimie również szary, granatowy i grafitowy. Równie korzystna jest intensywna czerwień, ale nie ta wpadająca w brąz czy pomarańcz. Zimie pasuje też jaskrawy, zdecydowany róż oraz cytrynowy żółty.

Zima powinna raczej unikać brązów, rozmytych zieleni, beżu i koloru kremowego. Najbardziej korzystne są kolory zdecydowane, ale również pastele idealnie pasują zimie.

Ogólna zasada dla wszystkich typów urody jest prosta: można wybrać każdy kolor, jednak zawsze zwracając uwagę, aby miał on odpowiedni odcień. Koloryści zapewniają, że odpowiedni dobór barw naszej garderoby zapewni nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również doskonałe samopoczucie. Osoby publiczne często korzystają z rady specjalistów od kolorów, aby polepszyć swój wizerunek. Może warto by wprowadzić kilka z ich zasad w codziennym życiu.

Strony: [1] [2] [3]

()
Oprac: Barbara Kowalewska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: barwy, jesień, kolory, lato, moda, ubiór, wiosna, zima


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»