Fryzury i makijaże z wybiegów mody są dopełnieniem kreowanych trendów i inspirują nas do eksperymentów z własnym wyglądem. Dzięki odpowiedniemu doborowi produktów kosmetycznych możemy, bez potrzeby skalpela, zakamuflować niedoskonałości naszej urody, a nawet ukryć zmarszczki.
Użycie najmodniejszych kolorów cieni i szminki nie tylko odświeży nasz wygląd, lecz także stanowić będzie integralny i efektowny dodatek do karnawałowych kreacji. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze propozycje wizażystów obowiązujące tej zimy.
Wyrazistość zamiast blasku
W tym sezonie najbardziej dostrzegalnym trendem jest wyrazistość i przykuwanie uwagi przez makijaż. Eksperci w dziedzinie kosmetyki radzą odstawić uwielbiane przez nas pastele i zastąpić je barwami jaskrawymi oraz ciemnymi odcieniami ziemi. Uważajmy z połyskującymi cieniami do powiek, które na ten okres wyszły z mody. Podobnie jest z pudrami brązującymi – już nie pokrywamy nimi całego ciała, a jedynie oszczędnie podkreślamy policzki lub dekolt.
Głębokie, ciemne cienie do powiek ( jak np. militarna zieleń ) o matowej lub satynowej konsystencji pasują niemal do każdej cery i zapewniają świeży, modny wygląd. Na czasie jest technika malowania pozwalająca uzyskać efekt „smoky eyes” ( przydymione oczy ). Nie używajmy jednak cieni cukierkowych i błyszczących, lepiej sięgnijmy po te w tonacji węgla drzewnego lub głębokiego niebieskiego. Swój powrót do świata mody triumfuje efekt „kocich oczu” ( kreska pociągnięta od połowy górnej powieki do zewnętrznych kącików ). Możemy wybrać jego klasyczną wersję, stosując czarny eyeliner, lub też bardziej wyrafinowaną, eksperymentując z zieleniami i błękitem.
Wcześniejsze trendy podporządkowane były prostej zasadzie: mocno podkreślone oczy – neutralna szminka, wyrazista pomadka – delikatne cienie. O tej regule możemy w tym sezonie zapomnieć. Eksperci radzą śmiały makijaż ust, który zrównoważy mocne podkreślenie oczu. Zdrowy, młodzieńczy wygląd twarzy zapewni pokrycie policzków dobrym gatunkowo, tradycyjnym różem.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »